| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ad46b4815ea61500580f967ff2464e94d2ee9e18 |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T20:46:58Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T13:33:48.284290857Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.41/0 |
| upload-time | 2026-05-26T19:09:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.05GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.16GB ±32% |
| [Geomean] | 3.68GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.83GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.12GB ±29% |
| [Geomean] | 5.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.87GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.14GB ±14% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 241M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.4M ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.3M ±78% |
| [Geomean] | 90.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.20G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 657M ±155% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 879M ±98% |
| [Geomean] | 4.18G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.85M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86M ± 5% |
| [Geomean] | 44.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 403M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.8M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.8M ±70% |
| [Geomean] | 208M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.24G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.1M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.61G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.81G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 120M ±61% |
| [Geomean] | 850M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 762k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 2% |
| [Geomean] | 444k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.88M ±165% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.53M ±105% |
| [Geomean] | 33.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.8G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 666M ±152% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 912M ±84% |
| [Geomean] | 3.29G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 78.6M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 112M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.31M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.9M ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.8M ±94% |
| [Geomean] | 94.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 940M ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.0M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 626M ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 92.7M ±72% |
| [Geomean] | 248M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 761k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 763k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |