| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5563d58a15912df7c7ad48100d3b7abdcc0cddb4 |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T20:27:34Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T15:40:03.835298127Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.44/0 |
| upload-time | 2026-05-26T21:17:02Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.52GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.82GB ±14% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.82GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.99GB ±28% |
| [Geomean] | 5.38GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.97GB ±17% |
| [Geomean] | 7.46GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 232M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.8M ±84% |
| [Geomean] | 97.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.80G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.2G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.63G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.94G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.6G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 967M ±115% |
| [Geomean] | 5.04G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.82M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.79M ±22% |
| [Geomean] | 43.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.6M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.0M ±62% |
| [Geomean] | 218M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.50G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.85G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 176M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.79G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.22G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 124M ±75% |
| [Geomean] | 993M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 756k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 444k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.6M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.92M ±110% |
| [Geomean] | 39.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.2G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.63G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.2G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 949M ±112% |
| [Geomean] | 4.20G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 89.8M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.34M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.7M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.7M ±86% |
| [Geomean] | 108M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.15G ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 147M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 802M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 94.6M ±95% |
| [Geomean] | 336M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 765k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 753k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |