| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c74c040511b403ca1725a33fe821526efd313dcb |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T00:17:01Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T00:26:08.146342827Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.16/0 |
| upload-time | 2026-05-27T07:15:41Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.6µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.66GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.58GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.71GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ±15% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.88GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.86GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.36GB ±11% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 447M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 566M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 274M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 435M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 555M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ±14% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.72G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.4G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.10G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.0G ±31% |
| [Geomean] | 12.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 217M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 201M ±33% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 832M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 391M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 820M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 433M ±19% |
| [Geomean] | 716M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.10G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70G ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.43G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.94G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.95G ±79% |
| [Geomean] | 3.86G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 671k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 694k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.4k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 189M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 5% |
| [Geomean] | 207M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.5G ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.85G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.1G ±52% |
| [Geomean] | 16.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 193M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±43% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 336M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 306M ± 7% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 679M ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.24G ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.75G ±115% |
| [Geomean] | 1.12G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 706k |