| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 39c00b1ee8bc0d402f96656ae6c7782ab6d1f6e7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T17:37:58Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T19:10:38.170730378Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.3/0 |
| upload-time | 2026-05-27T00:43:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.02GB ±39% |
| [Geomean] | 3.55GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.37GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.73GB ±38% |
| [Geomean] | 4.88GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.59GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.81GB ±17% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 226M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.48M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 214M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 215M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.91M ±94% |
| [Geomean] | 72.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.41G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.97G ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 597M ±170% |
| [Geomean] | 3.02G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 181M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.97M ± 4% |
| [Geomean] | 43.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 330M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.9M ±80% |
| [Geomean] | 170M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.46G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.65G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.3M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.67G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.00G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 87.2M ±83% |
| [Geomean] | 723M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.60k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 786k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 795k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7k ± 1% |
| [Geomean] | 456k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.98M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.82M ±155% |
| [Geomean] | 20.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 179M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 596M ±170% |
| [Geomean] | 2.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 91.2M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.7M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.32M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 190M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.4M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.7M ±127% |
| [Geomean] | 62.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 831M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 32.0M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.19G ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.6M ±107% |
| [Geomean] | 206M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 781k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 795k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |