| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ef067283ce48c893f406c079ee312c7ea2fc280c |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T22:46:00Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T13:27:11.490585157Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.42 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.42/0 |
| upload-time | 2026-05-27T19:02:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.02GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.29GB ±25% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.11GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.20GB ±30% |
| [Geomean] | 5.25GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.14GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.19GB ±15% |
| [Geomean] | 7.36GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 228M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 244M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.7M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 237M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.8M ±62% |
| [Geomean] | 97.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.14G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 798M ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.36G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.9G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09G ±90% |
| [Geomean] | 4.47G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.16M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 145M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.20M ± 6% |
| [Geomean] | 45.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.3M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 342M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.3M ±48% |
| [Geomean] | 211M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.56G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 125M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.75G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.19G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 124M ±49% |
| [Geomean] | 964M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 752k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 755k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 442k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.0M ±136% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.3M ±83% |
| [Geomean] | 38.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.1G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 831M ±150% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.2G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07G ±89% |
| [Geomean] | 3.77G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.3M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 90.0M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.24M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.2M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.9M ±71% |
| [Geomean] | 101M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 522M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 95.6M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.35G ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 96.9M ±63% |
| [Geomean] | 284M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 750k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 754k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |