| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a004b4b1b06aa99af9a4c8d24d13d7e043f34844 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T19:08:55Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T20:31:56.639269686Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.5/0 |
| upload-time | 2026-05-27T02:04:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.01GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.17GB ±29% |
| [Geomean] | 3.69GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.33GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76GB ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.01GB ±29% |
| [Geomean] | 5.10GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.77GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.01GB ±18% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 226M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.8M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 227M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.2M ±61% |
| [Geomean] | 84.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.07G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 566M ±197% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.56G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±132% |
| [Geomean] | 4.05G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.88M ± 4% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.2M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.0M ±58% |
| [Geomean] | 192M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.79G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.27G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 96.7M ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.56G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.15G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 109M ±69% |
| [Geomean] | 858M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.54k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 790k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 781k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 453k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.57M ±184% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.62M ±93% |
| [Geomean] | 29.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.3G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 578M ±190% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.02G ±123% |
| [Geomean] | 3.26G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 94.4M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 89.3M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.25M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 190M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 31.7M ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 191M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.4M ±87% |
| [Geomean] | 82.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.5M ±140% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 896M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 81.7M ±75% |
| [Geomean] | 272M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 2% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 790k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 780k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.15M |