| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 6e808ba41ac417b226c95a63c3c31631991069d8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T22:53:58Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T02:30:00.370917968Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.23/0 |
| upload-time | 2026-05-28T09:17:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.70GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.41GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.63GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.88GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.23GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.42GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 565M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 290M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 559M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±13% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.26G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4G ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.52G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±11% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 227M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 209M ±24% |
| [Geomean] | 308M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 849M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 440M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 778M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 990M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 443M ±21% |
| [Geomean] | 720M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.60G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.93G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.07G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.20G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.25G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24G ±82% |
| [Geomean] | 3.66G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.7k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 676k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 1% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 8% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.7G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.3G ±54% |
| [Geomean] | 15.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±28% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±15% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 882M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 777M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 933M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.91G ±125% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 715k |