| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | bcdf61fef4e5fd61a7a892a11ed213284fa8dce7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T21:12:49Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T03:58:51.551447532Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.26/0 |
| upload-time | 2026-05-28T10:50:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 68.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.53GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.55GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.47GB ±15% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.88GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.29GB ±11% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 455M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 573M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 305M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 557M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ±15% |
| [Geomean] | 422M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.18G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.88G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.10G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.5G ±83% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 226M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 227M ±22% |
| [Geomean] | 311M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 858M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 456M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 809M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 438M ±30% |
| [Geomean] | 730M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.13G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.53G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.41G ±89% |
| [Geomean] | 4.06G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.82k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 1% |
| [Geomean] | 4.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 662k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 409k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.8k ± 1% |
| [Geomean] | 258k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 243M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 184M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 3% |
| [Geomean] | 208M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.29G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.6G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.0G ±67% |
| [Geomean] | 14.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 194M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±38% |
| [Geomean] | 172M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 337M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 330M ±19% |
| [Geomean] | 335M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 869M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.77G ±143% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.15G ±121% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.85k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 2% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 698k |