| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c7e6da5ca59645de42e5d28829ff37452fce16ca |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T09:50:46Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T09:56:41.107181815Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.39 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.39/0 |
| upload-time | 2026-05-28T16:44:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.1µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.51GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.57GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.61GB ±10% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 578M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 289M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 283M ±17% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.67G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.3G ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.05G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ±15% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 358M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 207M ±39% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 839M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 418M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 819M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 419M ±28% |
| [Geomean] | 706M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.21G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.07G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.38G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.36G ±116% |
| [Geomean] | 4.15G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 4% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 664k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3k ± 4% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 178M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 5% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.5G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.7G ±77% |
| [Geomean] | 16.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 175M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 121M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±43% |
| [Geomean] | 152M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±16% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.36G ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.98G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.17G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06G ±193% |
| [Geomean] | 1.35G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 4% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 4% |
| [Geomean] | 709k |