| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d01955d5d50ccb5f46c215f88c1781742b3f117d |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T17:45:40Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T19:38:48.537628838Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.8/0 |
| upload-time | 2026-05-28T02:26:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.55GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.75GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.31GB ±12% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.92GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.12GB ±10% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 547M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 285M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ±12% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.97G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.72G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.2G ±152% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 225M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±31% |
| [Geomean] | 306M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 826M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 419M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 746M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 441M ±20% |
| [Geomean] | 704M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.59G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.73G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.95G ±175% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.52G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.22G ±130% |
| [Geomean] | 3.52G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.08k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 689k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.8G ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.0G ±108% |
| [Geomean] | 13.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±41% |
| [Geomean] | 165M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 328M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 334M ±15% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 910M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 858M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48G ±171% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.09k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 426k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 717k |