| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 6449874f49417fe49732fd5d81299ba826a6527a |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T00:10:42Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T00:37:53.026563172Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.18/0 |
| upload-time | 2026-05-29T07:26:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.43GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.94GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.47GB ±14% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.79GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.96GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.27GB ±11% |
| [Geomean] | 7.61GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 558M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 297M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 294M ±12% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.3G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.52G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.4G ±84% |
| [Geomean] | 11.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 347M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 208M ±27% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 876M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 451M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 829M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 427M ±17% |
| [Geomean] | 728M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.13G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.06G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.83G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.77G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.01G ±81% |
| [Geomean] | 3.99G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 684k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.1k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 177M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 2% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.1G ±82% |
| [Geomean] | 14.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 207M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 181M ±30% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 314M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 334M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.27G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 727M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.41G ±128% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 706k |