| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 51f47daa18cb95683499db6652499129c06b3fc7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:21Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T20:38:05.243121053Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.10/0 |
| upload-time | 2026-05-30T02:15:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.74GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.28GB ±25% |
| [Geomean] | 3.59GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.71GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36GB ±32% |
| [Geomean] | 5.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.55GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.21GB ±16% |
| [Geomean] | 7.14GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.9M ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 240M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.9M ±62% |
| [Geomean] | 95.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.32G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.4G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 610M ±175% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.35G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±77% |
| [Geomean] | 4.06G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.95M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.03M ± 4% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.0M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.6M ±54% |
| [Geomean] | 218M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.64G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.20G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.54G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.05G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 156M ±54% |
| [Geomean] | 935M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 759k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 756k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 444k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.07M ±176% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.1M ±77% |
| [Geomean] | 37.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.1G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 617M ±172% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±76% |
| [Geomean] | 3.40G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 85.5M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.30M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.5M ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 209M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 74.2M ±67% |
| [Geomean] | 106M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.65G ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.7M ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.19G ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 128M ±67% |
| [Geomean] | 368M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 758k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 753k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |