| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 783a68b57201a46a1d80633f1e23bd53a79d8246 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:24:45Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T19:38:02.197386938Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.13/0 |
| upload-time | 2026-05-30T02:26:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 85.7µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.79GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.62GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.38GB ±10% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.96GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.19GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 426M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 553M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 299M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 575M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 297M ±12% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.21G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6G ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.86G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.93G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.4G ±66% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 220M ±35% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 447M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 839M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 451M ±26% |
| [Geomean] | 741M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.30G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.61G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.41G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.50G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.08G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.14G ±113% |
| [Geomean] | 3.93G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.7k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 703k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.0k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.4k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 3% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.1G ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.48G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.2G ±75% |
| [Geomean] | 14.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 169M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 194M ±37% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 309M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 330M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 330M ±14% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.18G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.40G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 950M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 913M ±150% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.89k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 708k |