| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 38c30806f9da367dc26fe45c063132720d3f75ff |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:52:41Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T03:06:03.186355458Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.33 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.33/0 |
| upload-time | 2026-05-30T08:40:27Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.45GB ±30% |
| [Geomean] | 3.83GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.44GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.22GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.75GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.43GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.18GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.54GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.48GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.8M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 234M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.8M ±66% |
| [Geomean] | 95.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.52G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.76G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48G ±30% |
| [Geomean] | 4.61G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.97M ± 6% |
| [Geomean] | 45.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.6M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.1M ±57% |
| [Geomean] | 215M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 2.32G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.68G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 120M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.66G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.64G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 158M ±23% |
| [Geomean] | 1.00G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.87M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.3M ±83% |
| [Geomean] | 37.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47G ±29% |
| [Geomean] | 3.73G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 111M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 109M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.75M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.6M ±74% |
| [Geomean] | 104M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 846M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.8M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 729M ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 130M ±26% |
| [Geomean] | 294M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 765k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |