| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | eb343e2fa0e81be47e2668de73bd6692a67ae5c9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:49:33Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T09:20:42.373486735Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.49 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.49/0 |
| upload-time | 2026-05-30T16:11:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.1µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.7µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.98GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.43GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.95GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.53GB ±10% |
| [Geomean] | 5.60GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.00GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.22GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.00GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.61GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 555M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 297M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 573M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±17% |
| [Geomean] | 425M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.43G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.2G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.2G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.87G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8G ±58% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 6% |
| [Geomean] | 314M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 822M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 470M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 775M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 496M ± 5% |
| [Geomean] | 739M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.40G ±82% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.62G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.14G ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.66G ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.82G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.65G ±69% |
| [Geomean] | 4.05G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.84k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.86k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 4% |
| [Geomean] | 4.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 678k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 410k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.1k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 684k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.7k ± 4% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 178M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 178M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 245M ± 5% |
| [Geomean] | 208M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.0G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.9G ±44% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 205M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±14% |
| [Geomean] | 173M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 333M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 339M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 337M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| [Geomean] | 336M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.31G ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21G ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 913M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.19G ±90% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.85k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.86k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5k ± 4% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17M ± 4% |
| [Geomean] | 696k |