| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c59ae5c5a720f76ac2a128c2f52336a7b2bca3a7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:48:51Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T09:55:39.061878812Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.51 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.51/0 |
| upload-time | 2026-05-30T16:43:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 85.8µs ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 45.4µs ± 3% |
| [Geomean] | 65.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.78GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.77GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.41GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.19GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.80GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.77GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.86GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.94GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.98GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.45GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.89GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 427M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 279M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 555M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±13% |
| [Geomean] | 411M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.00G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.9G ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.08G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.19G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.2G ±16% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 163M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±35% |
| [Geomean] | 277M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 886M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 386M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 919M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 446M ±28% |
| [Geomean] | 736M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.69G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.59G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.86G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.71G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.96G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.83G ±49% |
| [Geomean] | 4.47G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.7k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10k ± 4% |
| [Geomean] | 4.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 702k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 674k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 66.0k ± 4% |
| [Geomean] | 267k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 224M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 223M ± 4% |
| [Geomean] | 193M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.93G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.8G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.01G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.5G ±65% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 134M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 149M ±41% |
| [Geomean] | 135M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 318M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 288M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 314M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 304M ±10% |
| [Geomean] | 306M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.45G ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 988M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.55G ±82% |
| [Geomean] | 1.58G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.8k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.9k ± 3% |
| [Geomean] | 12.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.25M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.25M ± 3% |
| [Geomean] | 727k |