| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5f711bfdb35cc26413b86785f58b7ed37a25a0dc |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T18:31:40Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T00:06:36.041875397Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.12/0 |
| upload-time | 2026-05-31T05:42:12Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.15GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24GB ±27% |
| [Geomean] | 3.74GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.02GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.09GB ±27% |
| [Geomean] | 5.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.09GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.12GB ±12% |
| [Geomean] | 7.33GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 234M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.9M ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 241M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.0M ±68% |
| [Geomean] | 93.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.57G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.5G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 855M ±136% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.97G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 950M ±84% |
| [Geomean] | 4.24G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.89M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ± 3% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.7M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 389M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.8M ±53% |
| [Geomean] | 209M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.47G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 112M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.42G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.78G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 116M ±52% |
| [Geomean] | 878M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 765k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 758k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.70M ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.73M ±92% |
| [Geomean] | 35.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.4G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 863M ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 934M ±80% |
| [Geomean] | 3.57G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 89.8M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.5M ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.23M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.6M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.1M ±77% |
| [Geomean] | 98.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 962M ±165% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.4M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 104M ±150% |
| [Geomean] | 317M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 756k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |