| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 6796ebb2cb66b316a07998cdcd69b1c486b8579e |
| benchmarks-commit | dde2d6bd49fd6acf581889a5a6c2d11694c7be24 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b3251514531123d7fd007682389bce7428d159a0 |
| experiment-commit-time | 2025-07-02T14:47:58Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-07-02T14:53:57.364076354Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20250702.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20250702.23/0 |
| upload-time | 2025-07-02T20:34:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.24GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.09GB ±36% |
| [Geomean] | 3.70GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.35GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.43GB ±31% |
| [Geomean] | 5.36GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.12GB ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.27GB ±13% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 234M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 247M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.7M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 233M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 255M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.9M ±58% |
| [Geomean] | 109M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.35G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.28G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.57G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.6G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10G ±87% |
| [Geomean] | 4.64G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 203M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.12M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.13M ± 9% |
| [Geomean] | 46.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 367M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 99.4M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 393M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.7M ±49% |
| [Geomean] | 240M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.21G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.99G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 160M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.44G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.79G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 166M ±55% |
| [Geomean] | 980M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.25k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 746k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 734k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 435k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.9M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.2M ±76% |
| [Geomean] | 46.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.31G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.8G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21G ±71% |
| [Geomean] | 4.43G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 106M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.9M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.15M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 211M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 76.8M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.1M ±66% |
| [Geomean] | 123M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 133M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.28G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 144M ±69% |
| [Geomean] | 406M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 746k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 731k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |