| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 6e676ab2b809d46623acb5988248d95d1eb7939c |
| benchmarks-commit | f5a05f6f06c5fa3abdac516a02e0cdf6a923aca5 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 355370ac52962a82a292492fdcbda4a52c9f6e7e |
| experiment-commit-time | 2025-09-02T20:28:23Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-09-02T20:36:22.145888481Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20250903.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20250903.5/0 |
| upload-time | 2025-09-03T03:23:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 91.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.4µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.58GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.77GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.28GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 455M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 297M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 571M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ±13% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.87G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.0G ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.55G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.3G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ±16% |
| [Geomean] | 12.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 354M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 212M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 362M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 346M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 9% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 899M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 455M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.16G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 436M ±19% |
| [Geomean] | 749M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.95G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.55G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.59G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.88G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.07G ±71% |
| [Geomean] | 3.72G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 1% |
| [Geomean] | 4.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 660k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 662k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.2k ± 1% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 185M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 175M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 3% |
| [Geomean] | 207M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.7G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.8G ±67% |
| [Geomean] | 15.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ± 6% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 331M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 330M ± 9% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.51G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.26G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.32G ±133% |
| [Geomean] | 1.28G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 1% |
| [Geomean] | 707k |