| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 2dd7e94e163f172472273b81846e6e3add412bc6 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:36:38Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T00:17:13.632729529Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.23/0 |
| upload-time | 2025-11-06T07:05:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.4µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.2µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.67GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.57GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.58GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.33GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 564M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 279M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 569M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 283M ± 8% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.84G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7G ± 3% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 375M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 221M ±16% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 815M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 431M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 846M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 424M ±21% |
| [Geomean] | 726M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.35G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.22G ±129% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.04G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.39G ±102% |
| [Geomean] | 3.71G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 1% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 666k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.7k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 674k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 1% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 177M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.4G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.6G ±43% |
| [Geomean] | 15.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 172M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±20% |
| [Geomean] | 161M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 342M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 312M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 331M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±15% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69G ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 931M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.72G ±166% |
| [Geomean] | 1.32G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 710k |