| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 3ae9e950021d79134146a751531f151a1f02d9bd |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:36:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T12:07:12.724916599Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.44/0 |
| upload-time | 2025-11-06T17:49:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.48GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.47GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.81GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.13GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.6GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.93GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.5GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.21GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.60GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.79GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.0M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.88M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.91M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.3M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.90M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.99M ± 6% |
| [Geomean] | 12.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.48G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.39G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.85G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.50G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.20G ±13% |
| [Geomean] | 2.13G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.91M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.37M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.88M ± 6% |
| [Geomean] | 3.81M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 195M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.93M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 157M ±92% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.03M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 13.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 455M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 117M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.56M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 345M ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 168M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.63M ± 8% |
| [Geomean] | 63.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.79M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.18M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.08M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.20M ± 9% |
| [Geomean] | 3.54M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.34G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.43G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.23G ±20% |
| [Geomean] | 1.29G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.93M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 930k ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.93M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 900k ± 0% |
| [Geomean] | 1.33M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |