| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | daa220a1c952b50a05a3a9411f122689247881b8 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:36:32Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T12:29:16.039995927Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.45 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.45/0 |
| upload-time | 2025-11-06T18:03:00Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.38GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15GB ±31% |
| [Geomean] | 3.77GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92GB ±31% |
| [Geomean] | 5.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.10GB ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.97GB ±16% |
| [Geomean] | 7.33GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.1M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 233M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.6M ±80% |
| [Geomean] | 91.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.08G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.11G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.17G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.2G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 782M ±123% |
| [Geomean] | 4.21G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.21M ± 6% |
| [Geomean] | 46.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 76.4M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.3M ±67% |
| [Geomean] | 204M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.47G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.46G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 136M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.48G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.94G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±67% |
| [Geomean] | 861M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 774k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.6M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.81M ±120% |
| [Geomean] | 33.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.82G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.11G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 768M ±118% |
| [Geomean] | 3.30G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 118M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.6M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.63M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 53.0M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 38.1M ±98% |
| [Geomean] | 94.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 649M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 104M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.5M ±97% |
| [Geomean] | 271M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |