| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 48c7fa13c63761c8b52cbfac1f9eab062d475c0c |
| experiment-commit-time | 2025-11-06T13:00:27Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T13:10:04.405252858Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.47 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.47/0 |
| upload-time | 2025-11-06T18:27:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.48GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.47GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.53GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.47GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 30.0M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.73M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.22M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 22.1M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.83M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.47M ±21% |
| [Geomean] | 9.21M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.93G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.11G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.34G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.04G ±26% |
| [Geomean] | 1.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.36M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.49M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.66M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.34M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.66M ± 5% |
| [Geomean] | 2.11M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 72.8M ±211% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.73M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.04M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 66.2M ±255% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.74M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.05M ±11% |
| [Geomean] | 9.16M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.54M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 16.3M ±195% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 236M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.47M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 32.3M ±147% |
| [Geomean] | 31.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.07M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.28M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.07M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.47M ±34% |
| [Geomean] | 3.22M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.11G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.04G ±23% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 711k ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 790k ±24% |
| [Geomean] | 671k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |