| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 48c7fa13c63761c8b52cbfac1f9eab062d475c0c |
| experiment-commit-time | 2025-11-06T13:00:27Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T14:28:24.496861563Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.49 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.49/0 |
| upload-time | 2025-11-06T20:09:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.08GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.86GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.26GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.09GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.81GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.44GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.25GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.82GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.40GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.7M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.15M ±155% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.92M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 51.6M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.76M ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.00M ±10% |
| [Geomean] | 11.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.73G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 976M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.76G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 739M ±245% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.20G ± 6% |
| [Geomean] | 1.79G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.8M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.0M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 185M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.76M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 135M ±211% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.79M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 353M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 94.0M ±239% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.53M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 324M ±87% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 72.5M ±247% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.40M ± 7% |
| [Geomean] | 49.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 893k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.3k ± 0% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.80M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.15M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.08M ±198% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.31M ± 6% |
| [Geomean] | 2.79M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 932M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 702M ±244% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.20G ± 6% |
| [Geomean] | 976M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.72M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.05M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.21M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 900k ± 0% |
| [Geomean] | 1.18M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |