| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | a494a26bc2d0ad52e0e265c2a1b9a3a964118699 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:30:31Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T14:30:43.083199275Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.50 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.50/0 |
| upload-time | 2025-11-06T20:10:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.23GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.05GB ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.71GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.27GB ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.27GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.24GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.55GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.61GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 53.8M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 10.1M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.93M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.4M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.75M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.13M ±15% |
| [Geomean] | 13.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.43G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.61G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.20G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.50G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.05G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.21G ± 0% |
| [Geomean] | 2.04G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.7M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.3M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.84M ± 3% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 177M ±174% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.31M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 174M ±113% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.08M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 13.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 377M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 179M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.27M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 362M ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 136M ±121% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.24M ± 8% |
| [Geomean] | 62.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.69M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.36M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.31M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.96M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.23M ± 2% |
| [Geomean] | 3.43M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.55G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.20G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.01G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.22G ± 6% |
| [Geomean] | 1.23G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.02M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 920k ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.40M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 911k ±21% |
| [Geomean] | 1.37M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |