| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a8fb94969cb98efd84fa4f6fdccc14a5866828be |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:30:28Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T15:15:08.515324983Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.52 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.52/0 |
| upload-time | 2025-11-06T20:32:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.5µs ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.31GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.50GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.39GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.54GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.42GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 22.2M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.67M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.16M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 22.3M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.73M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.31M ±21% |
| [Geomean] | 8.67M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.23G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.02G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.32G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.21G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.08G ±29% |
| [Geomean] | 1.88G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.35M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.31M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.66M ± 5% |
| [Geomean] | 2.09M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.67M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.63M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.89M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.30M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.62M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.96M ± 6% |
| [Geomean] | 3.84M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 243M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.94M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 39.0M ±233% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 230M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.22M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 18.5M ±183% |
| [Geomean] | 31.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 511k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.10M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.05M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.47M ±37% |
| [Geomean] | 3.17M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.08G ±29% |
| [Geomean] | 1.10G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 750k ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 790k ±49% |
| [Geomean] | 680k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |