| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 48c7fa13c63761c8b52cbfac1f9eab062d475c0c |
| experiment-commit-time | 2025-11-06T13:00:27Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T13:59:39.167445814Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.53 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.53/0 |
| upload-time | 2025-11-06T20:52:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.1µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.9µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.1µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.70GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.67GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.03GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.50GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.85GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.31GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 544M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 316M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 565M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ±12% |
| [Geomean] | 424M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.77G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4G ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.68G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.7G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.7G ±21% |
| [Geomean] | 12.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 340M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±15% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 859M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 501M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 789M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 485M ±38% |
| [Geomean] | 761M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.04G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.12G ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.11G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36G ±82% |
| [Geomean] | 4.56G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.88k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 4% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 682k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.1k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 693k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6k ± 4% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 179M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 241M ± 4% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.6G ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.1G ±55% |
| [Geomean] | 17.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 169M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 189M ±20% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 311M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 336M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ± 9% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.53G ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.74G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.79G ±117% |
| [Geomean] | 1.66G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.88k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 3% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| [Geomean] | 703k |