| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 43b91e7abd1c3b84c919c97bca30480d2610f9ec |
| experiment-commit-time | 2025-11-06T17:34:49Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T17:51:26.251436247Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.56 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.56/0 |
| upload-time | 2025-11-06T23:31:55Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.97GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 0% |
| [Geomean] | 3.37GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.93GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.16GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.01GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.5GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.65GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 43.7M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.06M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.96M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.5M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 10.6M ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.16M ±18% |
| [Geomean] | 12.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.50G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 820M ±162% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.76G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.92G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.30G ±19% |
| [Geomean] | 2.05G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.7M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.0M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.67M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 71.6M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.93M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 130M ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.50M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46M ± 6% |
| [Geomean] | 10.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 328M ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 82.4M ±246% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.71M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 265M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 192M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.62M ±36% |
| [Geomean] | 55.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.41M ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.76M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.40M ± 6% |
| [Geomean] | 3.32M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 787M ±173% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17G ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.84G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.30G ±19% |
| [Geomean] | 1.22G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.02M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.79M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.20M ±50% |
| [Geomean] | 1.44M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 877k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |