| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ad3ccd92e4c2ddfc1499a5e038eb0aa0012c0dda |
| experiment-commit-time | 2025-11-06T17:58:44Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T18:05:19.445533526Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.57 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.57/0 |
| upload-time | 2025-11-06T23:35:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.09GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.13GB ±31% |
| [Geomean] | 3.68GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.84GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86GB ±33% |
| [Geomean] | 5.08GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.58GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.75GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.86GB ±17% |
| [Geomean] | 7.22GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.2M ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 216M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.2M ±90% |
| [Geomean] | 77.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.40G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 719M ±143% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.97G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 731M ±129% |
| [Geomean] | 3.56G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.62M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 186M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.54M ± 2% |
| [Geomean] | 41.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 337M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 351M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.2M ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 331M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 360M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.0M ±76% |
| [Geomean] | 183M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.91G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 96.5M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.41G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.39G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 92.3M ±73% |
| [Geomean] | 735M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.64k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 803k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 806k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 459k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.39M ±190% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.51M ±129% |
| [Geomean] | 27.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 701M ±139% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 721M ±133% |
| [Geomean] | 2.74G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 97.9M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 99.4M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.44M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.4M ±156% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 188M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 30.0M ±110% |
| [Geomean] | 78.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 577M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.8M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 802M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.3M ±89% |
| [Geomean] | 213M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 802k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 805k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |