| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 43b91e7abd1c3b84c919c97bca30480d2610f9ec |
| experiment-commit-time | 2025-11-06T17:34:49Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T18:21:19.943875723Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.59 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.59/0 |
| upload-time | 2025-11-06T23:54:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.48GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.27GB ±25% |
| [Geomean] | 3.84GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.45GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.10GB ±25% |
| [Geomean] | 5.30GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.15GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.15GB ±11% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 230M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.0M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.2M ±61% |
| [Geomean] | 93.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.37G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.9G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.01G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 894M ±88% |
| [Geomean] | 4.50G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.20M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.14M ± 5% |
| [Geomean] | 46.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 81.8M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.5M ±49% |
| [Geomean] | 214M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.46G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.27G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 139M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.52G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.83G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 113M ±56% |
| [Geomean] | 871M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.5M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.25M ±87% |
| [Geomean] | 36.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19G ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 896M ±87% |
| [Geomean] | 3.56G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 97.7M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 88.3M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.28M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.9M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 45.6M ±75% |
| [Geomean] | 102M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 641M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 108M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.39G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.2M ±71% |
| [Geomean] | 299M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 763k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |