| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | dd839f1d0037931395316ab13aefd3941aa959e8 |
| experiment-commit-time | 2025-11-04T19:43:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T11:45:58.515059653Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251107.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.38/0 |
| upload-time | 2025-11-07T18:32:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.8µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.81GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.72GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.42GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.41GB ±13% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.91GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.79GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.19GB ±11% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 556M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 297M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 432M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 572M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ±12% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.45G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.1G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.5G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.51G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.2G ±51% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 336M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 219M ±35% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 822M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 440M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 859M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 430M ±13% |
| [Geomean] | 725M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.36G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.41G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.38G ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.62G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.00G ±128% |
| [Geomean] | 3.79G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.6k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 4% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 694k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 698k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.7k ± 4% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 184M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 242M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 4% |
| [Geomean] | 212M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.0G ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0G ±66% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 196M ±42% |
| [Geomean] | 164M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 317M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 334M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ±13% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 984M ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.88G ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.42G ±240% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.87k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 3% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| [Geomean] | 702k |