| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 0a95856b959b62aec3019264cb022789440c435a |
| experiment-commit-time | 2025-11-03T20:20:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T13:25:26.379306617Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251107.40 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.40/0 |
| upload-time | 2025-11-07T19:05:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.76GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.48GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.09GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.53GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.74GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.03GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.6GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.80GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.8M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.25M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.03M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 61.0M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.57M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.07M ± 9% |
| [Geomean] | 13.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.50G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.39G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.43G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 9% |
| [Geomean] | 2.09G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.7M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 182M ±102% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.11M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 232M ±95% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.24M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 13.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 356M ±79% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 124M ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.43M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 471M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 166M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.32M ±10% |
| [Geomean] | 63.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.92M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.42M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.19M ±10% |
| [Geomean] | 3.62M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.36G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.38G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±10% |
| [Geomean] | 1.26G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.92M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 962k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.65M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 990k ±21% |
| [Geomean] | 1.32M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |