| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T15:09:07.662018029Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251107.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.44/0 |
| upload-time | 2025-11-07T20:50:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.48GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.14GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.23GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.58GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.80GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.8M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 9.00M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.12M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.9M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.87M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.06M ± 9% |
| [Geomean] | 13.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.70G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.77G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.22G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.64G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.66G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.19G ±10% |
| [Geomean] | 2.27G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.1M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.85M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.6M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.83M ± 4% |
| [Geomean] | 3.72M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 208M ±142% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.40M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 171M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.27M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 13.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 430M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 160M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.29M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 278M ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 152M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.26M ±10% |
| [Geomean] | 61.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.28M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.28M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.40M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.28M ±12% |
| [Geomean] | 3.77M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.56G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.22G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.62G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.19G ±10% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.94M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 922k ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.64M ±176% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 900k ± 0% |
| [Geomean] | 1.44M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |