| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e12d8a90bf877af5984ae74b4eff00006d4d953a |
| experiment-commit-time | 2025-11-03T18:05:39Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T16:19:35.506962537Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251107.45 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.45/0 |
| upload-time | 2025-11-07T21:48:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.02GB ±38% |
| [Geomean] | 3.66GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.33GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.78GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.48GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.72GB ±38% |
| [Geomean] | 5.01GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.71GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.61GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.65GB ±19% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 212M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.88M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 212M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.21M ±93% |
| [Geomean] | 73.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.47G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.13G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 747M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.74G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 647M ±211% |
| [Geomean] | 3.45G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 185M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 42.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 322M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.8M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 324M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 44.8M ±87% |
| [Geomean] | 174M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.20G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.61G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.7M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.17G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.49G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.7M ±91% |
| [Geomean] | 644M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.69k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 811k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 809k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 2% |
| [Geomean] | 462k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.29M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57M ±156% |
| [Geomean] | 24.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 736M ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 631M ±219% |
| [Geomean] | 2.74G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.54M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5M ±106% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.1M ±143% |
| [Geomean] | 71.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±191% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.2M ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.4M ±130% |
| [Geomean] | 238M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 2% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 811k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 807k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.17M |