| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T15:10:10.347110921Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251107.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.46/0 |
| upload-time | 2025-11-07T21:56:52Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 85.9µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 85.7µs ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.50GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.98GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.97GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ±13% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.04GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.90GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.01GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.27GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 430M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 520M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 297M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 429M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 542M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 290M ±11% |
| [Geomean] | 406M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.62G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 18.7G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.9G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.00G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.6G ±10% |
| [Geomean] | 12.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 322M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 351M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 205M ±30% |
| [Geomean] | 286M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 779M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 970M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 507M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 785M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 993M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 436M ±23% |
| [Geomean] | 712M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.67G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06G ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.08G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.58G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60G ±86% |
| [Geomean] | 3.92G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.7k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.7k ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 701k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.4k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 703k ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.6k ± 1% |
| [Geomean] | 266k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 188M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 187M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| [Geomean] | 210M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.4G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.2G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6G ±77% |
| [Geomean] | 17.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 166M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±39% |
| [Geomean] | 152M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.95G ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.05G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 877M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.82G ±121% |
| [Geomean] | 1.59G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.08k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 715k |