| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 8c3195973bd01da372713c4a7aac3e8e6f619ce5 |
| experiment-commit-time | 2025-11-20T22:42:50Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T13:49:30.87667872Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251121.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251121.41/0 |
| upload-time | 2025-11-21T19:31:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.48GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.17GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.18GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.22GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.80GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.1M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.27M ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.92M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 61.6M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.44M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.74M ±16% |
| [Geomean] | 13.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.73G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.48G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.58G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.43G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ±23% |
| [Geomean] | 2.12G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.70M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 139M ±93% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.66M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 206M ±128% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.49M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.52M ± 5% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 343M ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 176M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.29M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 390M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 124M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.29M ± 9% |
| [Geomean] | 61.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.03M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.06M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09M ±13% |
| [Geomean] | 3.55M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.44G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.20G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.37G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ±20% |
| [Geomean] | 1.28G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.87M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 878k ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.36M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 880k ±20% |
| [Geomean] | 1.36M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |