| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a662badab918d7708bbc750f24b9c7313520e2b0 |
| experiment-commit-time | 2025-11-20T22:04:37Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T14:40:42.483191276Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251121.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251121.43/0 |
| upload-time | 2025-11-21T20:17:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.93GB ±12% |
| [Geomean] | 3.61GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.14GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.36GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.81GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.41GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.18GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.57GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.42GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 240M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 252M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.7M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 252M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.1M ±21% |
| [Geomean] | 113M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.97G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.6G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.15G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.05G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.2G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.31G ±76% |
| [Geomean] | 4.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 207M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.12M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 203M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.05M ± 2% |
| [Geomean] | 47.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 364M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 399M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.5M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 399M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±24% |
| [Geomean] | 250M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.76G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.28G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 148M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.67G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.20G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±18% |
| [Geomean] | 1.08G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 7.20k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 734k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.24M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 732k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 432k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.3M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.4M ±29% |
| [Geomean] | 48.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.2G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.37G ±78% |
| [Geomean] | 4.36G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 105M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.60M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 209M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.0M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 209M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±28% |
| [Geomean] | 133M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 923M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 122M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±208% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ±16% |
| [Geomean] | 386M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 18.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 732k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 730k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.11M |