| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | ff654ea1000af81bd08f24faf06c2113e8df001a |
| experiment-commit-time | 2025-11-20T22:25:21Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T15:06:08.166979116Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251121.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251121.44/0 |
| upload-time | 2025-11-21T20:47:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.75GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.10GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.42GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.13GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.12GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.6GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.33GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.60GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 60.4M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.29M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.85M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 66.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.78M ±151% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.80M ± 8% |
| [Geomean] | 12.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.53G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.48G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.77G ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 765M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.5M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.8M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.70M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 237M ±112% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.77M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 232M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.30M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 13.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 532M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 133M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.62M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 363M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 104M ±208% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.19M ±12% |
| [Geomean] | 61.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.24M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.57M ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.13M ± 5% |
| [Geomean] | 3.20M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.43G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 924M ±191% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.14G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.17M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 990k ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.41M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 850k ±18% |
| [Geomean] | 1.27M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |