| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f87aaec53d943eb2b5a6b9be9e4af284543c4004 |
| experiment-commit-time | 2025-11-21T18:34:21Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T18:53:30.618048992Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251122.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251122.3/0 |
| upload-time | 2025-11-22T00:13:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.29GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.50GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.35GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 30.2M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.59M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.21M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.7M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.57M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.04M ±26% |
| [Geomean] | 8.96M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.20G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.02G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.01G ±31% |
| [Geomean] | 1.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.07M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.53M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.09M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 1.94M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 71.4M ±217% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.52M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.80M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 8.50M ±208% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.49M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.76M ± 4% |
| [Geomean] | 6.16M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 239M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.28M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 23.1M ±145% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 238M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.08M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 32.9M ±181% |
| [Geomean] | 33.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.77M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.42M ±52% |
| [Geomean] | 3.29M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.01G ±30% |
| [Geomean] | 1.10G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 720k ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 590k ±36% |
| [Geomean] | 596k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |