| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b9d86baae34197004a175c5c02b901240056a250 |
| experiment-commit-time | 2025-11-21T17:33:16Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T17:48:58.080211313Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251122.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251122.5/0 |
| upload-time | 2025-11-22T00:33:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.5µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.67GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.56GB ±10% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.81GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.35GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 553M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 299M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 428M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 539M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 298M ±14% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.2G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.1G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.47G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.5G ± 5% |
| [Geomean] | 12.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 350M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 334M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±30% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 815M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 465M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 940M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 502M ±74% |
| [Geomean] | 730M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.97G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.77G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.28G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.03G ±79% |
| [Geomean] | 4.02G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 674k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 688k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 175M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 186M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| [Geomean] | 206M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.7G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.4G ±59% |
| [Geomean] | 16.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±44% |
| [Geomean] | 161M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 331M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 318M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±15% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.19G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.78G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.89G ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.73G ±86% |
| [Geomean] | 1.62G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 712k |