| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | dbd2ab999262e1c9304d0591d6883f83b09c8570 |
| experiment-commit-time | 2025-11-21T17:48:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T17:58:12.818207325Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251122.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251122.6/0 |
| upload-time | 2025-11-22T01:16:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 77.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 76.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.2µs ± 3% |
| [Geomean] | 70.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.61GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.17GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.02GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.78GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.36GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.87GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.34GB ±12% |
| [Geomean] | 5.48GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.54GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.82GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.91GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.15GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.45GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 450M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 557M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 461M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 553M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ±14% |
| [Geomean] | 437M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 13.3G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 21.5G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 12.1G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 18.2G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.0G ±60% |
| [Geomean] | 16.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 310M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 298M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 267M ± 9% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 772M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 525M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 792M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 559M ±38% |
| [Geomean] | 772M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.17G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.02G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.77G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.44G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40G ±79% |
| [Geomean] | 4.75G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.51k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 952 ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.57k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 961 ± 3% |
| [Geomean] | 4.13k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 684k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 391k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 394k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.7k ± 3% |
| [Geomean] | 248k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 219M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 263M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 209M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 261M ± 4% |
| [Geomean] | 237M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 18.4G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.9G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.5G ±73% |
| [Geomean] | 18.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 212M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 8% |
| [Geomean] | 172M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 341M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 334M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 382M ± 8% |
| [Geomean] | 351M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.62G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.76G ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.79G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 798M ±119% |
| [Geomean] | 1.79G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.48k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.57k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.2k ± 2% |
| [Geomean] | 10.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 389k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 394k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09M ± 2% |
| [Geomean] | 653k |