| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 4fb7e083a868946db08db9ef3bc807e21c8fc961 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T15:40:46Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T15:51:59.953602537Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251125.51 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.51/0 |
| upload-time | 2025-11-25T21:35:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.72GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.48GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.58GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.79GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 55.4M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.09M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.52M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.2M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.26M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.11M ±19% |
| [Geomean] | 13.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.58G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.41G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.28G ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.83G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.48G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 7% |
| [Geomean] | 2.16G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.67M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 175M ±169% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.67M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 176M ±139% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.94M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.53M ± 3% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 399M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 136M ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.44M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 424M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 162M ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.27M ± 5% |
| [Geomean] | 64.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.86M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.61M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.08M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.28M ±19% |
| [Geomean] | 3.69M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.37G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.28G ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.44G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.21G ±16% |
| [Geomean] | 1.32G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.02M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 944k ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.17M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 840k ±19% |
| [Geomean] | 1.37M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |