| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 0259df17feb288f1e24517516939b67876c2627b |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 23743a8d2b1347eaf6279f401f743eeafab399a2 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T18:05:20Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T18:10:25.90015667Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251125.65 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.65/0 |
| upload-time | 2025-11-25T23:41:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.25GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.46GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.61GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.50GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.33GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.5M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.54M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.67M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 33.4M ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.87M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.94M ±45% |
| [Geomean] | 11.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.37G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.48G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.23G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.52G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.29G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ±47% |
| [Geomean] | 2.07G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.96M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.94M ± 8% |
| [Geomean] | 1.48M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 117M ±116% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.12M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.88M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 94.3M ±149% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.00M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.87M ± 8% |
| [Geomean] | 8.53M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 251M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 124M ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 22.7M ±232% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 251M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 64.3M ±200% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 17.7M ±196% |
| [Geomean] | 76.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.91M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.24M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.37M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.47M ±56% |
| [Geomean] | 3.73M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.24G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.25G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ±47% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 633k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 733k ±64% |
| [Geomean] | 729k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |