| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 0259df17feb288f1e24517516939b67876c2627b |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 23743a8d2b1347eaf6279f401f743eeafab399a2 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T18:05:20Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T18:11:01.962549593Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251126.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.1/0 |
| upload-time | 2025-11-26T00:01:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 49.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 42.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 49.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 42.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.0µs ± 0% |
| [Geomean] | 41.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.49GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.28GB ±31% |
| [Geomean] | 3.82GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.92GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.81GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.13GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.51GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.45GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 241M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 270M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 36.8M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 243M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 264M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.7M ±44% |
| [Geomean] | 132M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.94G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69G ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.31G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.53G ±36% |
| [Geomean] | 5.22G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 208M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 175M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.18M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 207M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86M ± 9% |
| [Geomean] | 47.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 389M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 137M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 394M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 396M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 136M ±23% |
| [Geomean] | 280M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.54G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.68G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.74G ±93% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.95G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 214M ±21% |
| [Geomean] | 1.18G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47k ± 0% |
| [Geomean] | 7.07k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.22M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 714k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.21M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 710k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.3k ± 0% |
| [Geomean] | 424k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.7M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.8M ±46% |
| [Geomean] | 61.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.57G ±37% |
| [Geomean] | 4.81G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 95.4M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 100M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.42M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 217M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 112M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 213M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 110M ±30% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 178M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±21% |
| [Geomean] | 408M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.9k ± 0% |
| [Geomean] | 18.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 709k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 708k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.67M ± 0% |
| [Geomean] | 1.09M |