| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 6e5cfe94b0635e07466a8b8ebeacae4600d273d7 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T19:18:36Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T19:29:20.579950305Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251126.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.15/0 |
| upload-time | 2025-11-26T02:31:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.6µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.1µs ± 6% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.53GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.65GB ±10% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.04GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.36GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.31GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.85GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.47GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.81GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 546M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 270M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 571M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 274M ±20% |
| [Geomean] | 405M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.35G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.8G ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.89G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.4G ± 7% |
| [Geomean] | 12.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 337M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 214M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±27% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 783M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 953M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 411M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 802M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.18G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 395M ±23% |
| [Geomean] | 697M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.96G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.65G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.80G ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.39G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.06G ±160% |
| [Geomean] | 3.47G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 5% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.1k ± 5% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 227M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 228M ± 7% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.9G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.3G ±77% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±29% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 312M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 305M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 310M ±19% |
| [Geomean] | 312M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.49G ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 940M ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 887M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 625M ±147% |
| [Geomean] | 939M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6k ± 5% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.25M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 5% |
| [Geomean] | 721k |