| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 2c7c62b97235c376205653200c2bd14ac03baa41 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T19:14:35Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T19:26:04.022573341Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251126.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.3/0 |
| upload-time | 2025-11-26T00:44:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.17GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.25GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.46GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.31GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 38.9M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.86M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.11M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 39.5M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.64M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.24M ±25% |
| [Geomean] | 10.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.31G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.28G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.06G ±27% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.72M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.57M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 2.29M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 145M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.77M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.15M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 143M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.71M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.02M ± 5% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 243M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.59M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 43.1M ±163% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 252M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.80M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 14.3M ±194% |
| [Geomean] | 32.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.01M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.99M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.40M ±41% |
| [Geomean] | 3.32M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.06G ±27% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 738k ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 650k ±38% |
| [Geomean] | 631k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |