| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 113eb42efca8e14355f57c89cd38d31616728a27 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T19:31:06Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T19:38:19.118626583Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251126.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.5/0 |
| upload-time | 2025-11-26T01:08:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.28GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.39GB ±30% |
| [Geomean] | 3.82GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.08GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.54GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ±34% |
| [Geomean] | 5.28GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.95GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.11GB ±20% |
| [Geomean] | 7.35GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 213M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 212M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.3M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 213M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 211M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.3M ±63% |
| [Geomean] | 86.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.50G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 932M ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.44G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.28G ±89% |
| [Geomean] | 4.06G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 184M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.84M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87M ± 5% |
| [Geomean] | 44.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 330M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.7M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 324M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.0M ±57% |
| [Geomean] | 199M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.22G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.33G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 114M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.04G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.62G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 125M ±61% |
| [Geomean] | 693M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.64k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 798k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 806k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 459k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.76M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.32M ±80% |
| [Geomean] | 33.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 927M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.28G ±89% |
| [Geomean] | 3.44G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 105M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.59M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 41.6M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0M ±72% |
| [Geomean] | 93.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 495M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 84.3M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 851M ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.1M ±67% |
| [Geomean] | 242M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 798k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 806k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |