| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 0259df17feb288f1e24517516939b67876c2627b |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 23743a8d2b1347eaf6279f401f743eeafab399a2 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T18:05:20Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T18:11:44.87166579Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251126.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.7/0 |
| upload-time | 2025-11-26T01:33:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.4µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.7µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.6µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.78GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.86GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.39GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.66GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.05GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.07GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 567M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 284M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 548M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 276M ± 7% |
| [Geomean] | 408M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.2G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.85G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5G ±10% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 365M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 196M ±40% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 799M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 923M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 428M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 815M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 414M ±26% |
| [Geomean] | 696M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.97G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.32G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27G ±184% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.09G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.48G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.25G ±150% |
| [Geomean] | 3.77G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 4% |
| [Geomean] | 4.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 689k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 695k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.1k ± 4% |
| [Geomean] | 266k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 5% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.9G ±48% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 122M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 117M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 169M ±48% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 308M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 311M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±11% |
| [Geomean] | 315M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.44G ±124% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.18G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.80G ±184% |
| [Geomean] | 1.34G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 3% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| [Geomean] | 718k |