| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 0259df17feb288f1e24517516939b67876c2627b |
| benchmarks-commit | e9726e95584bf30bf1110f5e47991051d5ca205e |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 1296453960bac0fb5675853c40e3747e5237e16e |
| experiment-commit-time | 2025-12-02T16:04:21Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-02T16:11:01.899090869Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251202.57 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251202.57/0 |
| upload-time | 2025-12-02T22:11:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.16GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.13GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.30GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.06GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.28GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.05GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.23GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.16GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.56GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.47GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.39GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.64GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.51GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.1M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 11.7M ±180% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.9M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 10.6M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.43M ±31% |
| [Geomean] | 15.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.18G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.56G ±209% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.34G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.69G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.34G ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.32G ±22% |
| [Geomean] | 2.19G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.8M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.32M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.70M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 184M ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 50.9M ±296% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 192M ±92% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 42.2M ±198% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46M ± 2% |
| [Geomean] | 27.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 340M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 173M ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.26M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 371M ±99% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 178M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.24M ±11% |
| [Geomean] | 64.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.65M ±190% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.58M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.35M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.53M ±22% |
| [Geomean] | 3.53M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.36G ±236% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.34G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.19G ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.32G ±22% |
| [Geomean] | 1.30G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 630k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 610k ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 498k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.05M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.91M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 733k ± 9% |
| [Geomean] | 1.23M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |