| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | e9726e95584bf30bf1110f5e47991051d5ca205e |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5b34354bd3961460163f111b27e5c220e53a1cff |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T19:14:27Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-02T17:13:49.202491659Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251202.59 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251202.59/0 |
| upload-time | 2025-12-02T22:33:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.35GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.42GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.1M ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.48M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.6M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.74M ±32% |
| [Geomean] | 9.33M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.98G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 973M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.28G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.04G ±32% |
| [Geomean] | 1.83G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.33M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.63M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28M ± 5% |
| [Geomean] | 1.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 116M ±110% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.04M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.22M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 90.2M ±151% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.09M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.24M ± 5% |
| [Geomean] | 8.80M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 245M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.78M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 16.6M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.81M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.79M ±143% |
| [Geomean] | 21.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.33M ±43% |
| [Geomean] | 3.10M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 960M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.04G ±32% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 622k ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 710k ±44% |
| [Geomean] | 605k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |